نکاتی در مورد شیوه درست مطالعه

 در مورد شیوه ی صحیح مطالعه، نظریه های  متفاوتی وجود دارد، لیکن به نظر می رسد وجه تشابه آنها در سه مرحله ی مطالعه است. در این مقاله شما را با اصول مطالعه ی صحیح آشنا می کنیم. این سه مرحله جان و بن مایه ی تمام شیوه های مطالعه است.

پیش خوانی، مطالعه، پس خوانی (مرور)

۱- پیش مطالعه: در مدت دو تا شش دقیقه پیش از مطالعه اصلی:

  • بررسی اجمالی کتاب: قبل از مطالعه باید دید که هدف از خواندن کتاب چیست؟ بعد از مشخص شدن هدف در مدت یک یا دو دقیقه به مطالعه آن بپردازید.
  • بررسی اجمالی هر فصل: مطالعه اجمالی در مدت دو دقیقه. تصاویر و جداول و نمودارها و نکات برجسته و تیترهای اصلی و فرعی و نتیجه گیری و پرسش‌های آن فصل از مهم‌ترین نکات است و مطالعه تفصیلی را باید فصل به فصل انجام داد.
  • سؤال گذاری: مطرح کردن پرسش‌هایی قبل از خواندن. مدت طرح هر سوال یک تا دو دقیقه می‌باشد. سوال را می‌توان از تیترهای اصلی و فرعی و نکات برجسته و… طرح کرد، و هنگام طرح سوال نباید نگران جواب آن باشیم.

۲- زمان مطالعه: در هنگام مطالعه باید به برخی نکات توجه داشت:

  • مطالعه و یادداشت برداری: ضمن خواندن متن با سرعت متناسب، نکات مهم را براساس طرح شبکه‌ای یادداشت کنیم.
  • بازنگری و بازخوانی طرح شبکه‌ای
  • بازیابی و سنجش خود: پرسیدن سوال هایی از خود تا ببینیم که آیا مطلب در ذهن ما با اشکالی مواجه نیست تا در صورت نیاز درصدد رفع آن براییم.

۳- پس از مطالعه:  مرور کردن مطالب پس از مطالعه نیز نکاتی دارد، ابتدای بدانیم مرور یعنی چه؟

مرور:

یادگیری در مرحله پیش‌مطالعه و مطالعه صورت می‌گیرد و مرحله مرور شامل چند مرحله است. در دو مرحله یادگیری ۱۰۰درصد مطالب فرا گرفته شده در حافظه کوتاه مدت قرار می‌گیرد، اما برای ثبت و پایداری دایمی مطالب در حافظه، نیازمند ثبت و انتقال به حافظه بلندمدت هستیم که این کار با مرور مطالب میسر می‌شود. برای تبیین مرحله مرور باید منحنی فراموشی را توضیح دهیم.

منحنی فراموشی: فراموشی هم مثل اصل یادگیری تابع قوانینی است. برای این که ذهن دچار فراموشی نشود می‌بایست اولین مرور ده ساعت پس از مطالعه اول و دومین مرور ده روز پس از مرور اول و مرور سوم یک ماه پس از مرور دوم و چهارمین مرور، چهار ماه پس از مرور سوم صورت گیرد با انجام مرور چهارم، تمامی اطلاعات تا یک سال پس از آن در خاطر باقی می‌ماند. بعد از آن لازم است مرور پنجم یک سال پس از مرور چهارم، مرور ششم، دو سالپس از مرور پنجم، مرور هفتم پنج سال پس از مرور ششم، مرور هشتم ده سال پس از مرور هفتم و مرور نهم بیست سال پس از مرور هشتم صورت گیرد.

یادگیری خلاق، ف شجری، انجمن قلم ایران

دیگر مقالات در زمینه روش مطالعه را در اینجا بخوانید

پست های مرتبط

پیام بگذارید