شما هم کارهایتان تلنبار می‌شود؟(قسمت اول)

اهمال کاری

می گویند ما نسل تنبلی هستیم. این را آدم هایی نسل قبل می گویند و بعدش شرح کوشش های مدامشان را هم ضمیمه حرف هایشان می کنند و ” زرنگ” بودنشان را به رخمان می کشند. می گویند ما نسل تنبلی هستیم اما منظورشان دقیقا تنبلی به معنای ” انجام ندادن هیچ کاری” نیست. منظورشان بیشتر این است که ما کارهایمان را عقب می اندازیم، دیر تصمیم هایمان را عملی می کنیم، و به قول روان شناس ها” اهمال کار” یا “تعلل ورز” یم. البته خیلی هم بی راه نمی گویند.  اما واقعا اهمال کاری همیشه همین قدر منفی است؟ چه کسانی اهمال کار ترند؟ و چه طور می شود اهمال کار نبود؟

اهمال کاری چیست؟

“گرایش فرد برای به تأخیر انداختن آغاز یا انجام کارهای مهم  تا سرحد رنج و زحمت و ناراحتی”. این تعریف آکادمیک و قلمبه سلمبه روان شناس ها از اهمال کاری است. با این حساب خیلی از ما لا اقل در دوره ای کوتاه از زندگی مان اهمال کاری را تعریف کرده ایم. اما بعضی ها هستند که اهمال کاری جزیی از شخصیتشان است. یعنی همان اول بسم الله باید اهمال کارهای گاه به گاهی را از اهمال کارهای بالفطره جدا کرد. تازه این اول ماجراست. اهمال کاری طبقه بندی های دیگری هم دارد.

اهمال کاری خوب، اهمال کاری بد

کلا روان شناس ها حالشان خوب است! اول می آیند ویژگی های منفی آدمیزاد را در می آورند و ردیف می کنند و هشدار می دهند، بعدش می گویند البته این ویژگی های منفی همیشه هم بد نیستند! اهمال کاری هم همین طور است. حالا بگذریم از این که خود روان شناس ها اهمال کاری کرده اند و مطالعه این درد همیشگی بشر را تا همین ۲۰ سال پیش عقب انداخته اند. تازه حالا بعد از چند سال به این نتیجه رسیده اند که ما اهمال کاری خوب هم داریم

قضیه این جاست که ما دو جور اهمال کار داریم. نوع منفی اش، آن هایی هستند که بهشان می گویند ” اهمال کار منفعل”. همین طور که از اسم این اساتید بر می آید، آن ها در مقابل وسوسه به عقب انداختن کارها کاملا تسلیمند و اساسا توانایی تصمیم گرفتنشان مشکل دارد.  برعکسش ” اهمال کارهای فعال” هستند. این آدم ها عمدا و آگاهانه کارهایشان را عقب می اندازند! آن ها خودشان می دانند که اگر کارهایشان را عقب بیندازند هم می توانند در دقیقه نود انجامش دهند و هم آن را بهتر انجام می دهند و هم دست آخر از نتیجه کارشان راضی ترند. پس اگر اهمال کاری مثبت دارید اصلا احساس گناه نکنید و اهمال کار بمانید و خوش باشید !

البته اهمالکاری خوب خیییلی به ندرت اتفاق می افتد بنابراین به جای خوشحالی زیاد سعی کنید اهمالکاری خود را مدیریت کنید. اگر فکر میکنید اهمالکاری مثبت دارید، قبل از تصمیم نهایی حتما حتما با مشاور خود مشورت کنید.

اهمال کاری از کجا می آید؟

خب! حالا دوباره بر گردیم سر اهمال کاری منفی. به نظرتان چرا آدم ها اهمال کاری می کنند. خیلی ها – مخصوصا آن ها که یک اهمال کار روی اعصاب دور و برشان دارند- جوابشان بیشتر به فحش شبیه است و اهمال کارها را با انواع و اقسام برچسب های روانی مثل ” بی مسئولیتی” و ” بی وجدانی” و ویژگی های غیر قابل چاپ دیگر همراه می کنند. اما راستش را بخواهید باید وارد دنیای اهمال کارها بشوید تا بدانید پشت این ” پشت هم اندازی” همیشگی علت های  نادیده دیگری هم هست.

۱٫      از شکست می ترسند

عمرا به ذهنتان برسد که اهمال کارها برای موفقیت خودشان پشیزی ارزش قائل شوند. اما باید خدمتتان عرض شود که دقیقا بر عکس. بعضی از اهمال کارها چنان موفقیت برایشان مهم است که بزرگترین دغدغه شان این است که ” نکند موفق نشوم”، ” نکند فلان کارم را خوب انجام ندهم”. برای همین کلا به استقبال کار نمی روند و از ترس شکست، کاری که احتمال شکست هم در آن وجود دارد ( یعنی همه کارها) را عقب می ندازند. کلا پیچیده اند این اهمال کارها.

۲٫      معیارهایشان برای کار خوب زیادی بالاست

چند مدت قبل یک مطلب نوشته بودیم با عنوان ” کمال گراها به بهشت نمی روند”.  همان جا هم پته آدم هایی که توی ذهنشان فقط نمره ۲۰ و رتبه ۱ و مدال طلا موفقیت  و بقیه حتی نمره ۱۹ و رتبه ۲ و مدال نقره یک شکست تمام عیار به حساب می آید را ریختیم روی آب. این آدم ها که بهشان می گویند کمال گرا، مستعد اهمال کاری هم هستند. آن ها خیلی معیارهای بالایی برای موفقیت دارند و اگر احتمال دهند که به آن معیارها نرسند انگیزه شان می آید پایین و یا کلا بی خیال می شوند و یا فوقش کارشان را عقب می اندازند.

۳٫      خودشان را دست کم می گیرند

آدم های اهمال کار خودشان و کارهایشان را دست کم می گیرند. وقتی تو کارهای کوچکت را دست کم بگیری خوب معلوم است که  زمان انجام دادنش هم خیلی برایت اهمیت ندارد. بالاخره زندگی روزمره از همین کارهای کوچک و جزیی تشکیل شده و اگر همین ها را هم به حساب نیاورید، فقط خستگی آخر روز توی تنتان می ماند و اهمال کاری مزمن توی روانتان.

۴٫      نمی توانند نه بگویند

خب پسر خوب! دختر خوب! یه نه ناقابل بگو و نه خودت را توی دردسر بینداز و نه دیگران را از انتظار ذله کن. بعضی از اهمال کارها کلا مهارت نه گفتن ندارند. به همه می گویند بله و سر خودشان را شلوغ می کنند و زمانشان را نمی توانند مدیریت کنند و هی کار همه با هم عقب می افتد. تازه این بخش آگاهانه ماجراست، در ناخوداگاهتان شما دارید از کسانی که این قدر کار ریخته اند روی سرتان انتقام می گیرید و عمدا کارهایشان را عقب تر هم می اندازید. گفتم که اهمال کارها آدم های پیچیده ای هستند. گفتم یا نگفتم؟

در مطلب‌ بعدی سایت میپردازیم به: باورهای اهمالکارانه – وقت هایی که لازم است اهمالکار باشیم – با اهمالکاری چکار کنیم؟

پست های مرتبط

پیام بگذارید