در آزمون‌ها حواستون پرت میشه؟

دقت

شاید برای شما هم اتفاق افتاده است که بعد از امتحان، دچار افسوس شوید که با وجودی که پاسخ ها را می دانستید، به دلیل بی دقتی نتوانستید به سوال ها پاسخ صحیح دهید. البته بی دقتی انواع متفاوتی دارد؛ ندیدن قسمت هایی از صورت سوال، اشتباه های محاسبات و… برخی از انواع بی دقتی  هستند.اگر کنکوری هستید و قرار است در یکی از آزمون های علمی شرکت کنید، بدانید که برای موفقیت در تحصیل، داشتن اطلاعات علمی کافی نیست. استفاده از مهارت هایی که بتواند میزان بهره‌وری ما از این اطلاعات را افزایش دهد نیز امری بسیار مهم است.

دقت به معنی توجه ارادی از طریق حواس پنجگانه است. طبق تحقیق های صورت گرفته، ۷۵ درصد از اطلاعات از طریق حس بینایی وارد حافظه ی ما می شوند. این موضوع نشان از میزان اهمیت حس بینایی دارد. همچنین ۱۳ درصد از اطلاعات دریافتی ما نیز ازطریق شنوایی، ۶ درصد از طریق بویایی، و چشایی و لامسه هر کدام ۳ درصد! البته این موضوع به منزله ی بی اهمیت بودن حس های دیگر نیست، ولی می تواند کمک قابل توجهی در افزایش دقت و موفقیت در کنکور به داوطلبان داشته باشد.

بی دقتی دانش آموزها و داوطلب های کنکوری بیشتر در سه زمان (مطالعه، کلاس و آزمون) میباشد.در زیر به دلیل بی دقتی در این سه مورد و نیز راهبردهای ذهنی برای افزایش دقت می پردازیم، ولی قبل از آن می خواهیم ببینیم که چرا بی دقتی می کنیم؛ روانشناس ها و متخصص های مطالعه و یادگیری بر این باور هستند که بی دقتی در هنگام مطالعه و آزمون، به سه دلیل رخ می دهد:

۱- عجله داشتن: حتما برای شما پیش آمده است که می خواستید در مدت زمان کوتاهی، کاری را انجام دهید (به طور نمونه لحظه ی آخر که از منزل خارج می شویم، خیلی هم عجله داریم، یادمان می افتد که باید به کسی تلفن بزنیم)، معمولا در این مواقع، بی دقتی می کنیم و به برخی از موارد مهم توجه نمی‌کنیم. این مورد در آزمون نیز رخ می دهد. داوطلب هایی که در حل سوال ها یا خواندن سوال عجله می کنند، از ضریب دقت بسیار پایینی برخوردار هستند.

۲- سرگردانی چشم بین خط ها و برگشت های غیرارادی چشم به عقب: گاهی در هنگام مطالعه یا آزمون، اتفاق می افتد که خط ها را گم کرده اید و حتی گاهی چشم های شما چند کلمه عقب تر را نگاه کرده است.

۳-  کاهش غیرارادی توجه: تحقیق ها نشان می دهد بیشترین بی دقتی ها در جلسه ی آزمون مربوط به سوال های ساده است.این موضوع اشاره به کاهش ناآگاهانه توجه دارد. در جلسه ی آزمون، زمانی که ما با یک سوال ساده مواجه می شویم؛ احساس خوشایند موفقیت و رضایت درونی سبب می شود تا تصور کنیم پاسخ دادن به این سوال، بسیار ساده است. یکی از مهم‌ترین عوامل  ناکامی بسیاری از داوطلبان در کنکور در نظر نگرفتن زمان پاسخگویی به سوالات است. پس یادتان باشد «عجله» یکی دیگر از عامل های بی دقتی است. برای حذف این مورد در آزمون‌ها با استفاده از «تکنیک های مدیریت زمان» وقت خود را تنظیم کنید و در هر درس فقط به اندازه ی همان درس وقت بگذارید. این فرآیند پیچیده ی ذهنی حتی گاهی سبب می شود تا ما سوال بعدی را بخوانیم. در اصل، ضمیر ناخودآگاه ما با خود می گوید: «این سوال که ساده است؛ سوال بعدی را هم می توانم جواب دهم» بنابراین میزان توجه ما کاهش می یابد.

روش های افزایش دقت و کاهش بی دقتی:

نخست افزایش هوشیاری، هنگام رویارویی با سوال های ساده: همان طور که گفته شد؛ عمده ترین دلیل بی دقتی، کاهش غیرارادی توجه در هنگام حل سوال های ساده است. موثرترین راه حل مقابله با این مورد، افزایش هوشیاری در هنگام روبه رو شدن با سوال های ساده است. بسیار ساده است؛ کافی است هر وقت که سوال ساده دیدید، حالت جسمانی تان تغییر کند؛ گویی موضوع بسیار مهم و خطرناکی را دیده اید چرا که در این لحظه ها، احتمال بی دقتی بسیار زیاد وجود دارد و شما در خطر آن قرار دارید.

نکته ی مهم دیگر خواندن کامل همه جزئیات است. یکی دیگر از دلیل های بی دقتی در مطالعه و آزمون، توجه نکردن به جزئیات و هماهنگ نبودن سرعت چشم با ذهن است.برای رفع این مشکل باید از روش خط بر استفاده کنید؛ در این روش مداد یا انگشت اشاره ی خود را زیر خط هایی که مطالعه می کنید، حرکت داده و هماهنگ با آن، چشم های خود را حرکت دهید. این مهم را به خاطر داشته باشید که در هر امتحان، فرصت خواندن سوال برای ما در نظر گرفته شده است. به طور معمول تصور ما بر این است که زمانی که ۱۰ سوال داریم و ۲۰ دقیقه وقت داریم ، یعنی برای پاسخگویی به هر سوال دو دقیقه وقت داریم در حالی که برای خواندن و پاسخ دادن به هر سوال، دو دقیقه وقت داریم.

در امتحان ها سعی کنید زیر کلمه های مهم مانند (نیست، ندارد و…) در صورت سوال خط بکشید.

بی دقتی در هنگام حضور در کلاس و مطالعه:

با افزایش سرعت مطالعه، دقت بیشتر می شود تا زمانی که به ناحیه ی مطالعه ی فعال برسیم و پس از آن با افزایش سرعت، «دقت» کاهش می یابد.علت بی دقتی در هنگام حل سوال های ساده، مطالعه ی درس های عمومی، کلاس هایی که معلم آرام صحبت می کند؛ به طور کامل به فعال نبودن ما مربوط می شود.برای افزایش دقت از طریق فعال بودن، کافی است از تکنیک یادداشت برداری استفاده کنیم؛ یعنی در آزمون با یادداشت کردن محاسبه ها و در هنگام مطالعه، با یادداشت کردن کلمه ها و نکته های کلیدی.در هنگام مطالعه نیز در هدف گذاری هر واحد مطالعه دقت کنید تا بر مبنای سرعت واقعی خود پیش بینی کنید.چرا که اگر بیشتر معین کنید؛ به طور قطع عجله خواهید کرد و اگر کمتر معین کنید؛ با فعال نبودن مطالعه، باز هم بی دقتی خواهید کرد.

منبع : تبیان

پست های مرتبط

پیام بگذارید