آزمون‌های برنامه‌ای، چرا و چگونه؟

آزمون های برنامه‌ای، چرا و چگونه؟

حتما شما هم شنیده اید که در سال کنکور باید در آزمون های برنامه ای شرکت کرد،‌ برخی از شما هم در سال های قبل در آزمون ها شرکت داشته اید. در این مطلب میخواهیم بدانیم که چرا باید در آزمون های برنامه ای شرکت کرد.

۱- حجم زیاد مطالب در سال کنکور: امسال شما باید همزمان با مطالعه‌ی درس های سال دوازدهم، که در بیشتر درس ها حجم بیشتری از سال دهم و یازدهم دارند، درس‌های پایه را هم مطالعه کنید و این کار نیازمند یک برنامه ریزی منسجم و دقیق است. آزمون های برنامه‌ای حجم مطالب مورد مطالعه در هر آزمون را به گونه ای چیده اند که در طول یک سال همه عناوین و دروس چندین بار مطالعه شود و شما نگرانی بابت مدیریت مطالعه ی این حجم زیاد از دروس و سرفصل نخواهید داشت.

۲- مرور و جمع بندی: در سال دوازدهم علاوه بر این که شما مطالب مختلفی از سال دهم و یازدهم و دوازدهم مطالعه می‌کنید، باید در بازه های زمانی مشخصی این مطالب را مرور کنید تا نکات مهم آن از خاطرتان نرود، همچنین در زمان‌هایی از سال باید مطالب خوانده شده جمع بندی شوند تا پروژه‌های بعدی را آغاز کنید. با شرکت در آزمون های برنامه‌ای همزمان با مطالعه دروس، مرور و جمع بندی هم در برنامه شما پیش‌بینی شده و نگرانی از بابت فراموشی مطالب یادگرفته شده نخواهید داشت.

۳- پایش مستمر فعالیت‌ها: کنکور دادن مانند شرکت در یک مسابقه ماراتن می باشد. به این معنی که باید در طول یک سال، به صورت منظم و ادامه دار مطالعه کنید، تست بزنید، مرور و جمع بندی کنید و… . اما اگر فعالیت‌های شما به طور منظم پایش نشود، شما متوجه اشکالات خودتان در یادگیری، مطالعه و مرور نشده و نمیتوانید این اشکالات را تصحیح کنید و ممکن است زمانی متوجه کاستی‌ها و اشکالات بشوید که در جلسه کنکور هستید و زمانی برای جبران ندارید. اما با شرکت در آزمون‌های برنامه‌ای شما هر دو هفته یک بار عملکرد خودتان به صورت درس به درس و کلی در کلیه دروس مورد سنجش قرار می دهید و  این فرصت را دارید که اشکالات خود را در هر کدام از مراحل یادگیری، مطالعه، مرور و سنجش پیدا کنید. در واقع می‌توان گفت که سنجش فعالیت ها، مرحله‌ی چهارم پس از یادگیری ومطالعه و مرور است و چرخه یادگیری بدون سنجش کامل نمی شود.

۴- مهارت‌های آزمون دادن: شرکت در آزمون جامعی مانند کنکور سراسری علاوه بر دانش دروس مطالعه شده، نیازمند مجموعه مهارت هایی است که با عنوان کلی مهارت آزمون دادن شناخته می شود. مهارت‌هایی مانند تنظیم وقت بین دروس، مدیریت سوالات پاسخ داده نشده، کنترل استرس و… این‌ها مهار‌هایی هستند که باید در سال کنکور یاد بگیرید، در منزل و هنگام مرور و تست زدن تمرین کنید و در جلسه آزمون اجرا کنید. شرکت در آزمون های برنامه ای به شما این فرصت را می دهد که هر دو هفته یک بار مهارت های آزمونی فراگرفته شده را اجرا کرده و خود را از این نظر بسنجید تا با آمادگی کامل در کنکور شرکت کنید.

۵- مقایسه عملکرد با رقبا: همانطور که می دانید مهمترین تفاوت آزمون کنکور با آزمون های معمول که تاکنون داشته‌اید، این است که در کنکور عملکرد شما بر خلاف آزمون‌های مدرسه، نه به طور فردی و مستقل، بلکه به طور نسبی و در مقایسه با رقبا سنجیده می شود و شما صرفا با کسب یک نمره قابل قبول نمی توانید قبولی خود را در رشته مورد نظر تضمین کنید، بلکه باید رتبه و تراز مناسبی کسب کنید که رتبه و تراز هر دو به عملکرد رقبای شما بستگی دارد. شرکت در آزمون های برنامه ای به شما این فرصت را می دهد که رتبه و ترزا خود را هر دو هفته یک بار در مقایسه و با رقبا بسنجید و جایگاه واقعی خود را در طول سال ببینید.

۶- مقایسه در یک جامعه آماری بالا به شکل واقعی:  ممکن است با خواندن مورد ۵ برخی فکر کنید که برای مقایسه عملکرد با رقبا میتوانم خودمان را با همکلاسی ها بسنجیم یا درصد پاسخگویی شرکت کنندگان در کنکور سال‌های قبل را ببینیم. اما واقعیت این است ک مقایسه شما زمانی میتواند واقی باشد که در آزمونی شرکت کنید که جامعه آماری شرکت کنندگان آن تا حد امکان به کنکور نزدیک باشد و جایگاه واقعی خود را ببینید، چرا که ممکن است شما در یک جمع ۷۰-۱۰۰ نفره از همکلاسی هایتان رتبه خوبی کسب کنید اما گروه مقایسه شما در مقایسه با جامعه بزرگ شرکت کنندگان در کنکور بهتر یا بدتر باشد و جایگاهی که کسب میکنید، نتواند عملکرد واقعی شما را نشان دهد.

مجموعه عواملی که در این مطلب ذکر شد، برخی از مهمترین دلایلی بود که می توان برای شرکت در آزمون های برنامه ای ذکر کرد. شرکت در آزمون‌های برنامه ای یک ابزار کمک کننده است ، اما قطعا میزان تلاش شما عامل اصلی تعیین کننده موفقیت شما در کنکور است. موفق باشید.

پست های مرتبط

پیام بگذارید